Francuska firma Sanofi stała się najnowszym producentem leków, który rozpoczął gromadzenie zapasów leków w warunkach niepewności dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Dostawy tysięcy leków mogą zostać zakłócone, a także pojawią się kontrole graniczne i długie opóźnienia w transporcie.

Konkurencyjne firmy farmaceutyczne AstraZeneca i MSD (znane jako Merck & Co w USA) również ogłosiły plany gromadzenia zapasów.

Sanofi, duży producent insuliny i szczepionek, buduje zapasy szerokiej gamy leków w brytyjskich magazynach, tworząc 14-tygodniową dostawę od kwietnia 2019 r. Większość dostaw trafia do Wielkiej Brytanii przez tunel pod kanałem La Manche; Zwykle w przypadku zakłóceń miał tylko 10-tygodniowe dostawy leków.

Hugo Fry, dyrektor zarządzający brytyjskiej firmy Sanofi, powiedział: „Niepewność w negocjacjach dotyczących Brexitu oznacza, że ​​Sanofi planuje scenariusz” bez transakcji „. Bezpieczeństwo pacjentów jest naszym głównym priorytetem, a my przygotowaliśmy dodatkowe zasoby magazynowe, aby gromadzić nasze produkty, na całym świecie, w Wielkiej Brytanii, i zwiększać zasoby w Wielkiej Brytanii, aby przygotować się na wszelkie zmiany w procesach celnych i regulacyjnych. ”

Anglo-szwedzka firma farmaceutyczna AstraZeneca zwiększa zapasów leków o 20% w magazynach w Wielkiej Brytanii i portach w UE. Jej szef, Pascal Soriot, powiedział w zeszłym tygodniu, że firma podnosi zapasy z trzymiesięcznych dostaw do czterech. Wyraził obawy, mówiąc: „Nie wiemy nawet, w jaki sposób leki będą przekraczać granice. Czasami krzyżują się kilka razy podczas cyklu produkcyjnego.”

AstraZeneca, która produkuje pigułkę cholesterolową Crestor, a także najnowocześniejsze terapie przeciwrakowe Tagrisso, Imfinzi i Lynparza, rozpoczęła równoległe testowanie leków w szwedzkiej witrynie w Göteborgu.

Amerykańska grupa farmaceutyczna MSD również planuje budowę zapasów leków, z zapasami trwającymi do sześciu miesięcy.

W ubiegłym tygodniu sekretarz zdrowia, Matt Hancock, powiedział, że NHS England przygotowuje się do przechowywania leków i krwi na wypadek, gdyby Wielka Brytania opuściła UE bez umowy. Powiedział komisji ds. Wyboru zdrowia, że ​​spotkał liderów branży medycznej, aby przyspieszyć przygotowania.

GlaxoSmithKline, największa brytyjska firma farmaceutyczna, która produkuje lek na astmę Advair, a także leki i szczepionki przeciwko wirusowi HIV, twierdzi, że zawsze zawierała dodatkowe materiały medycznie krytyczne w przypadku zakłóceń.

Firma GSK rozpoczęła wdrażanie planów awaryjnych w styczniu, koncentrując się na łańcuchach dostaw. Producent leków oszacował, że koszty związane z Brexitem wyniosą 70 milionów funtów w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat, przy bieżących kosztach 50 milionów funtów rocznie z powodu ponownego testowania leków, przeniesienia pozwoleń na dopuszczenie do obrotu w Wielkiej Brytanii do UE, i zmienione licencje produkcyjne i inne kroki.

Rzecznik GSK powiedział: „Zapewnienie pacjentom dostępu do leków i szczepionek, których potrzebują, jest priorytetem GSK, dlatego kontynuujemy wdrażanie naszych planów awaryjnych w celu zminimalizowania możliwości zakłócenia dostaw tych produktów w wyniku Brexit. „

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *