Koncern kosmetyczny L’Oréal Research & Innovation (R & I) oraz Centrum Naukowe Monaco (CSM) współpracowały przy badaniu mającym na celu określenie wpływu produktów ochrony przeciwsłonecznej na koralowce.

Pięciotygodniowy eksperyment wykazał, że korale wystawione przez pięć tygodni na pięć filtrów UV stosowanych w kosmetykach mogą w pełni zachować swoje zdolności fotosyntezy, nawet gdy filtry są testowane w stężeniach znacznie wyższych od tych zmierzonych w środowisku morskim.

Przetestowali główne filtry UV stosowane w produktach przeciwsłonecznych L’Oréal, mierząc aktywność fotosyntezy symbiotycznych mikroglonów żyjących wśród koralowców. Po pięciu tygodniach kontaktu, wyniki wykazały, że pięć organicznych filtrów UV stosowanych w kosmetykach nie ma szkodliwego wpływu na koralowców.

„Opracowanie tego nowego testu jest częścią ogólnego podejścia zainicjowanego przez L’Oréal R & I ponad 15 lat temu, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa środowiskowego produktów, które wprowadzamy na rynek”, powiedział Laurent Gilbert, kierownik ds. Zrównoważonej innowacji w R & I L’Oréal.

Ponieważ ochrona przed rakiem skóry stanowi główny problem zdrowia publicznego, R & I L’Oréal zainwestowało w badania innowacyjnych i skutecznych produktów ochrony przeciwsłonecznej i zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego swoich produktów zarówno w słodkiej jak i słonej wodzie.

Rafy koralowe cierpią z powodu bielenia na całym świecie, charakteryzującego się utratą mikroglonów żyjących symbiotycznie z koralowcami. Społeczność naukowców specjalizujących się w rafach koralowych przypisuje to bielenie wyłącznie globalnemu ociepleniu, ale filtry UV są również sugerowane jako przyczyna wybielania koralowców.

Podczas badania naukowcy z CSM wystawiali koralowce na wzrost stężenia filtrów UV, począwszy od maksymalnych stężeń występujących w morzu w obszarach turystycznych aż do stężeń 10 000 razy większych.

„Nasze badanie jest pierwszym, które opracowało test, który można powtórzyć, wykorzystując kluczowy parametr w fizjologii koralowca – który jest bardzo wrażliwy na zakłócenia środowiska – aktywność fotosyntezy glonów żyjących symbiotycznie z koralowcem. Te glony są niezbędne do życia ich koralowych żywicieli. Test ten, obecnie stosowany w produktach kosmetycznych, może być wykorzystany do oceny toksyczności dowolnego typu cząsteczki „- powiedział Denis Allemand, dyrektor naukowy w CSM.

L’Oréal R & I opracowuje produkty, które szanują środowisko morskie dzięki współpracy z CSM i Fundacją TARA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *