Jak podała Wirtualna Polska, dystrybuowane w Polsce Doritos różnią się od wyrobów pod tą samą marką sprzedawanych na Zachodzie. Główną różnicą jest wykorzystanie oleju palmowego, podczas gdy w chipsach sprzedawanych w Niemczech stosuje się korzystniejszy dla zdrowia olej słonecznikowy, a we Francji – olej rzepakowy. Ponadto w „polskiej wersji” produktu pojawia się glutaminian sodu.

Doritos sprzedawane w Niemczech zawierają 2,5 g tłuszczów nasyconych w 100 g produktu, natomiast chipsy, które trafiły do Polski – aż 11 g na 100 g produktu. Spożywany w nadmiarze może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Zdaniem PepsiCo, takie różnice w składzie produktów nie są niczym złym. – Wszystkie nasze produkty na całym świecie spełniają najwyższe standardy w odniesieniu do smaku, jakości i bezpieczeństwa – napisał PR-owiec PepsiCo w liście do money.pl. – Zastosowanie nieco odmiennych receptur w produkcji napojów i żywności w zależności od miejsca na świecie, nie jest niczym nietypowym i wynika z dążenia do dostosowania produktów do preferencji w zakresie smaku, potrzeb rynku, a także lokalnych smaków i nawyków, a także dostępności surowców do produkcji – dodał (pisownia oryginalna).

Zaniepokojeni konsumenci zaczęli pisać na forach oraz mediach społecznościowych z zapytaniami i uwagami na temat składu i różnic w jakości sprzedawanych w Polsce chipsów. Osoby obsługujące profil Doritos na Facebooku na te zarzuty odpowiedziały żartem – w Polsce rośnie więcej rzepaku niż palm, odpisano: „Mamy jedną [palmę], ale za to jaką wyjątkową!”. Napisano również m.in., że „globalna receptura Doritos zakłada stosowanie różnych olejów w zależności od kraju produkcji”.

Wspólne Centrum Badawcze będzie koordynowało stosowanie tej metodyki przez laboratoria w szeregu państw członkowskich UE w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii badań w celu zgromadzenia informacji na temat skali problemu podwójnej jakości. Pierwsze wyniki powinny być dostępne do końca 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *