Mike Thompson prezes Stowarzyszenia Brytyjskiego Przemysłu Farmaceutycznego ostrzegł, że zakłócenia w dostawach leków w wyniku Brexitu mogą dotknąć również państwa członkowskie UE po Brexicie.

Europejskie rządy nie zdały sobie sprawy z wpływu jaki Brexit będzie miał na własne łańcuchy dostaw leków w europie- ostrzegł szef Stowarzyszenia Brytyjskiego Przemysłu Farmaceutycznego (ABPI).

Mike Thompson – prezes ABPI, powiedział The Pharmaceutical Journal, że Brexit nie będzie miał wpływu wyłącznie na  na 37 milionów paczek leków importowanych do Wielkiej Brytanii z całej UE każdego miesiąca, ale trafi także do 45 milionów paczek, które podróżują w przeciwnym kierunku od Wielkiej Brytanii do reszty UE.

Łańcuchy dostaw we Francji, Niemczech i Holandii byłyby najbardziej wrażliwe, ponieważ mają największy udział leków pochodzących z Wielkiej Brytanii.

„Myślę, że Brexit ma w Wielkiej Brytanii priorytet, więcej niż w innych państwach członkowskich. Obawiam się, że inne państwa członkowskie nie całkiem rozumieją, że to ich pacjenci – i to nie tylko w Wielkiej Brytanii – również muszą być chronieni. „

Ministrowie obiecywali, że priorytetem jest ochrona łańcucha dostaw leków w Wielkiej Brytanii, przyznał: „Trudno było rządowi brytyjskiemu czy UE dać nam prawdziwą jasność co do scenariusza [Brexit], który powinniśmy planować. . ”

„Pracujemy z naszymi członkami, aby zrozumieć, gdzie znajdują się punkty nacisku i upewnić się, że robimy wszystko, aby nadal dostarczać leki pacjentom w całej Europie.”

ABPI wzywa również Wielką Brytanię i UE do wzajemnego uznania zapewniania jakości leków po obu stronach granic Wielkiej Brytanii / UE, tak aby firmy farmaceutyczne nie musiały inwestować czasu i pieniędzy w tworzenie duplikatów systemów zapewnienia jakości po Brexit.

Ostrzeżenia Thompsona na temat potencjalnego wpływu Brexitu na zaopatrzenie UE w leki dla pacjentów są zgodne z podobnymi komentarzami od giganta lekowego AstraZeneca z 3 sierpnia 2018 roku.

„Jeśli nie przygotujemy się dobrze na Brexit, pacjenci w UE mogą nie być już w stanie przyjmować swoich leków”.
– Ad Antonisse, holenderski dyrektor ds. Zewnętrznych firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *