Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że ​​podatek Filipin od słodkich napojów wprowadzonych w tym roku może zapobiec 24 000 przedwczesnych zgonów związanych z cukrzycą, udarem mózgu i niewydolnością serca w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Badania WHO wykazały, że podatki pobierane w tym roku mogą zmniejszyć konsumpcję i uniknąć prawie 6000 zgonów związanych z cukrzycą, 8 000 z udaru i ponad 10 000 z powodu chorób serca w ciągu 20 lat.

„Nowy słodzony podatek od napojów może pomóc zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów związanych z otyłością i poprawić sytuację finansową na Filipinach” – stwierdzili naukowcy.

Reuters poinformował, że podatki mogą przynieść oszczędności w opiece zdrowotnej na poziomie około 627 milionów USD, a roczny przychód 813 milionów USD. Na Filipinach ceny słodkich napojów wzrosły aż o 13 procent po nałożeniu podatków w styczniu przez państwo południowo-azjatyckie. Dołączyła ona do 27 innych krajów w ramach tego ruchu wspieranego przez WHO, aby pomóc w ograniczeniu rosnącego problemu otyłości.

WHO powiedziała w 2013 r., Że 31% z 56,3 miliona dorosłych Filipińczyków miało nadwagę, a odsetek młodzieży z nadwagą prawie podwoił się do 8,3% z blisko 5% w ciągu dekady. Wielka Brytania, Belgia, Francja, Węgry i Meksyk złożyły lub już wkrótce wprowadzą podobne podatki. Podczas gdy skandynawskie narody używały ich od lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *